KARTA DUŻEJ RODZINY
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz.U. z 2019 roku, poz. 1390 ze zm. )
Od dnia 01.01.2019r. zmieniły się zasady przyznawania Karty Dużej Rodziny. Dotychczas mogli ją otrzymać tylko rodzice aktualnie wychowujący co najmniej troje dzieci. Od teraz prawo do otrzymania Karty Dużej Rodziny mają także rodzice, którzy kiedykolwiek w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (nawet jeżeli te są już pełnoletnie i samodzielne). Wiek dzieci w momencie składania wniosku przez rodzica nie ma żadnego znaczenia.
Kartę Dużej Rodziny otrzymują:
Dokumenty wymagane do otrzymania Karty Dużej Rodziny:
Od 9 czerwca 2021 roku Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel
Od 9 czerwca Karta Dużej Rodziny jest dostępna w praktycznej aplikacji mObywatel. Każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny - niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektroniczną czy obu – będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji mObywatel.
Czym w ogóle jest aplikacja mObywatel?
Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można m.in.:
Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci - mLegitymację. Osoby, które nie będą miały dostępu do mObywatel, będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.
Osoby posiadające wyłącznie Karty tradycyjne nie będą musiały wnioskować o domówienie elektronicznej formy i płacić za to. Dzięki temu Karta Dużej Rodziny stanie się jeszcze bardziej nowoczesna, to także znaczne ograniczenie biurokracji.
DUPLIKAT KARTY DUŻEJ RODZINY
W przypadku utraty Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu karty (taki sam wniosek jak o wydanie karty) dla osoby, której karta uległa zniszczeniu/została skradziona/zgubiona.
Od 1 marca 2024 roku opłata za wydanie Duplikatu Karty Dużej Rodziny wynosi 15 zł. natomiast wysokość opłaty za domówienie drugiej formy Karty wynosi 10,00 zł.