Logo GOPS Kętrzyn
Powróć do: Pomoc społeczna

Świadczenie wychowawcze

Szanowni Państwo,

informujemy, że wnioski dotyczące świadczenia wychowawczego w ramach Programu „Rodzina 500+” można pobierać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kętrzynie ul. Kościuszki 2.

NOWY OKRES ZASIŁKOWY 2021/2022 BĘDZIE TRWAŁ od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

Do dnia 31 maja 2021r obowiązuje okres zasiłkowy 2019/2021.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie, informuje, że program (Rodzina 500 +) obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021r. do 31 maja 2022r. można składać: od 1 lutego (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 kwietnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą).  Nie jest poprawną formą złożenie wniosku wysłanego przez e-mail.

 

Wnioski należy składać w terminie do 30 czerwca. Osoby, które złożą wniosek w lipcu 2021 otrzymają świadczenie od lipca 2021  tj. od momentu złożenia wniosku. Za miesiąc czerwiec 2021 świadczenia nie zostaną wyrównane.

W przypadku rodziców, którym urodziło się dziecko rodzice mają trzy miesiące od jego urodzenia na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Przyznane świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail.

Wniosek i załączniki do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego mogą zostać złożone w siedzibie organu lub przesłane do organu właściwego za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Ustawa przewiduje także możliwość składania powyższego wniosku drogą elektroniczną, przede wszystkim za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny, (czyli przy pomocy Platformy Informacyjno – Usługowej CSIZS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na stronie www.empatia.mrpips.gov.pl, czyli za pośrednictwem tzw. emp@tii). Droga ta umożliwia przeprowadzenie całego postępowania administracyjnego drogą elektroniczną.

Ponadto ustawa przewiduje również możliwość złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego z załącznikami, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego:

a) udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (czyli przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych – PUE)

b) banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną spełniających wymogi określone w informacji zamieszczonej na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw rodziny po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw

c) innego systemu wskazanego w informacji zamieszczonej na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw rodziny po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka albo opiekuna prawnego dziecka.

Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Świadczenie wychowawcze przysługuje w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie.

 

W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego to świadczenie.

Pliki do pobrania: